Recenze: Lovkyně snů- Procitnutí

25. června 2012 v 6:00 | Anet. |  RezenceNázev : Lovkyně snů- Procitnutí
Originální název : Wake
Autor : Lissa McMann
Překlad : Čeněk Matocha
Nakladatelství: Fragment 2011
Rok vydání v originále : 2008
Počet stran : 215
Vydání : první
Hlavní postavy : Janie, částečně i Cabel

..........

Chcete vědět o čem jiní sní?
Není to zase tak jednoduché.
Janie Hannaganová o tom ví své.


Ahoj,
jmenuji se Janie. Jsem normální sedmnáctiletá holka, až na to, že od svých osmi let nekontrolovatelně propadám do snů ostatním lidem. Už mě to nebaví. Zvlášť pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Nemůžu se ani nikomu svěřit- neuvěřili by mi a mysleli by si, že jsem blázen. A tak žiju se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumím ovládat.
Nedávno jsem se propadla do hrozné noční můry. Ještě teď mi z toho tuhne krev žilách. Poprvé jsem v něčí zvrácené duši nebyla jen pozorovatelem, ale i účastníkem...

..........

Sny nejsou vzpomínky,
jsou to naděje a obavy.

Když jsem knížku otevřela a začala číst první odstavec kapitoly, překvapilo mě, jak příběh začíná. Hned po prvním, ne- moc dlouhým odstavci, spisovatelka navázala na to, že se Janie propadá do snu. V tu chvíli jsem pomyslela na to, co jsem si to koupila za knížku.

Janie, hlavní postavu celého děje jsem si neskutečně oblíbila. Je to silná a rozumná dívka, které život pod nohy háže klacky. Dále je tu její kamarádka Carrie. S Janie se zná od 6. třídy. Carrie miluje drby a přesto, že bydlí v chudé čtvrti, na rozdíl od Janie se kamarádí s Melinkou. Bohatou roztleskávačkou z Hillu.
Cabel je kluk, kterýmu život víc vzal než dal. Nemá matku a jeho otec se ho pokusil zabít. Po té, co se více zbližuje s Janie cítí větší a větší povinost ochraňovat ji.
Janie tře bídu s nouzí, šetří peníze na vysokou a pracuje v domově pro důchodce Heather Home. Její matka je alkoholička, nemá práci a o Janie se nestará. Otce nemá.

Po pár kapitolách moje první dojmy byly z hlavy pryč. Asi jako u každé knížky, začátky bývají poněkud nudné. Konkrétně mě začala bavit v okamžiku, kdy se Janie propadla do snu, který se v okamžiku stal noční můrou.

Autorku knihy jsem si moc oblíbila. Velký podíl na tom má její styl psaní. Dokáže popsat každičký detail tak, že si v okamžiku dokážete představit postavu, která v ději zrovna vystupuje.
U celého příběhu dává čtenářovi možnost vžít se do děje. Jsem ráda za to, že u jednotlivých sekcí je napsaný čas a datum, pomáhá to představit si danou chvíli.

Do knížky jsem se okamžitě začetla. Děj utíká docela rychle, ale nejste u něj zmatení jak to u některých knížek bývá. Když jsem dočetla, za pár dní jsem si jí četla znova a znova, do té doby než vyšel druhý díl. Stala se z ní má srdeční záležitost a všem ji doporučuji přečíst. 


Komentáře

1 Lucajs =* Lucajs =* | Web | 25. června 2012 v 12:15 | Reagovat

Krásný blog :)A máš nádherný dess :)

2 Knihofil18 Knihofil18 | Web | 25. června 2012 v 18:47 | Reagovat

Tú knihu som šítala. :) Nebola zlá a bola originálna. :) Len ma štvalo, že je taká tenká, má veľké písmená a je v mäkkej väze. :D Milujem veľké knihy s tenkými stranami a drobnými písmenami, lebo túto knihu som prečítala za tri hodiny. :D

3 Darkness Darkness | Web | 16. července 2012 v 14:38 | Reagovat

"Velký podíl na tom má její styl psaní. Dokáže popsat každičký detail tak, že si v okamžiku dokážete představit postavu, která v ději zrovna vystupuje."
A to jako fakt? :-D To je nejhůř napsaná knížka, co jsem četla. Ty holé věty jedna na každém řádku mě vyloženě deptaly, celý to bylo jako sloh desetiletý holky. A McMann teda nepopisuje absolutně vůbec, tam nebyl popis fakt ani jeden.

4 Anet. Anet. | Web | 28. července 2012 v 12:30 | Reagovat

Darkness: To je věc názoru. I když přiznávám, že některé věty jsou holé, nevadí mi to. Mám ráda knížky kde jsou krátký věty a obecně s takovým to stylem. A popisy sem tam taky byly ;)

5 beryvans beryvans | 29. července 2012 v 17:33 | Reagovat

Tu knížku jsem jednou četla a byla super:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama